June 8, 2018, Filed under Press Release

List of 2018 Provincial Scholarship Program (PSP) Exam Qualifiers and Automatic Qualifiers

Congratulations!

TOP QUALIFIERS PROVINCIAL SCHOLARSHIP PROGRAM (PSP) EXAMINATION

1. John King A. Cano / Pangalangan National High School
2. Mark Denver Z. Obillo / Pangasinan National High School
3. Roniela Mae F. Ferrer / Binmaley Catholic School Inc
4. Gio Angelo G. Idos / Urdaneta City National High School
5. Carl Vincent C. Aquino / Virgen Milagrosa University Foundation
6. Harold Kim U. Terrado / Binmaley Catholic School Inc
7. Jan Michael Aligam / Calasiao Comprehensive National High School
8. Kenneth L. Clauna / Mangaldan National High School
9. John Irel R. Badua / San Jacinto National High School
10. Charmaine L. Celeste / Pangasinan National High School
11. Eileen R. Correa / Dasol Catholic Inc
12. Jerry R. de Guzman / San Carlos College
13. Rochelle N. Payosing / San Miguel National High School
14. Rila Jane Riano / Labrador National High School
15. Jessabelle M. Onza / Labrador National High School
16. Katrina Mae B. Nudo / St. Adelaida School – Philippines
17. Marinela M. Ocampo / Pangasinan State University
18. Christine Jovel E. Quinto / Calasiao Comprehensive National High School
19. Socrotel B. Magtoto / San Vicente National High School
20. Derreck P. Botacion / Mapua University Senior High School
21. Solomon T. Panelo / Joyland School Inc
22. Juvelyn R. Lardizabal / Colegio de Dagupan
23. Arvin Marion B. Abaniel / Urdaneta City National High School
24. Daniel P. Fortaleza / Pangasinan National High School
25. Andrew Lyn S. De Vera/ Binmaley School of Fisheries
26. Jessa May P. Rosario / Virgen Milagrosa University FpFoundation
27. Catherine C. Salinas / University of Pangasinan
28. Jerome Q. Cancino / Speaker Eugenio Perez National Agricultural School
29. Maureen Ysabel F. Enrique / Bued National High School
30. Roland Lester O. Odato / Dacap Norte National School
31. Jenny Lyn E. Manuel / Pangasinan National High School
32. Ma. Andrea R. Villanueva / Polytechnic University of the Philippines
33. John Rommel T. Retuya / San Jacinto National High School
34. Armien Jay C. Mappala / Pangasinan National High School
35. Mansour P. Aguas / Perpetual Help College of Pangasinan
36. Jeanie Rose P. Resuello / Virgen Milagrosa University Foundation
37. Christine Joy S. Benitez / Abanon National High School
38. Maria Karina D. Gandola / Rosales National High School
39. Celine Joyce G. Melchor / Binmaley Catholic School Inc
40. Zarina Liezel C. Cruz / Pangasinan National High School
41. Aljon C. Tomeldan / Math Excellence Academy of Binalonan Inc
42. Paul Anthony C. Pamo / Alaminos City National High School
43. Ma. Lyka A. Tejero / Pangasinan National High School
44. Stephanie Loren C. Sison / Virgen Milagrosa University Foundation
45. John Romel P. Gabica / Bued National High School
46. Nisan Joy J. Cervantes / University of Pangasinan
47. Christine P. Aglosolos/ Pangasinan State University
48. Rosalinda C. Ventura / Dumpay National High School
49. Joemar C. Resuello / Virgen Milagrosa University Foundation
50. Wilmarie Jem M. Camacho / St. Louis School Inc Center High School Department
51. Joshua S. De Guzman / Malasiqui National High School
52. Cristobal P. Pascua / Urdaneta City National High School
53. Stephen Carl G. Sino Cruz / Pangasinan National High School
54. John Kevin S. Palaganas / Colegio de Dagupan
55. John Philip A. Conde / Lyceum – Northwestern University
56. Krizlyn D. Anteneo / Calasiao Comprehensive National High School
57. Rhea G. Delos Santos / Pangasinan National High School
58. Rochelle M. Sarmiento / Don Ramon E. Costales Memorial National High School
59. Paulo Miguel L. Castro / Bugallon Integrated School
60. Joseph Israel M. Rosario / Pangasinan National High School
61. Alyanna A. Carino / Polytechnic University of the Philippines
62. Mary Joy S. Lavarias / Doyong National High School
63. Jenica Mae M. Biason / PHINMA University of Pangasinan
64. Mary Marguirite G. Aquino / Polytechnic University of the Philippines
65. Ivan Gerald M. Vargas/ Pangasinan National High School
66. Grace Anne V. Cadosales / Bautista National High School
67. Dolores DG. Rosario / University of Luzon
68. Arlene G. Ferrer / Mangatarem National High School
69. Alyssa Mae B. Caballero / Joyland School Inc
70. Christopher Bryan Erick R. Quiming / Pangasinan State University
71. Jaymar C. Resuello / Virgen Milagros University Foundation
72. John Martin E. Acosta / Rosales National High School
73. Audrey Marie S. Mararac / Tandoc National High School
74. Ravene Jhoi DG. Dela Cruz / Pangasinan National High School
75. Alexis B. Acosta / San Jacinto National High School
76. Julie V. Dalisay / Pangasinan State University
77. Jonalyn O. De Pedro / Sual National High School
78. Carmela S. Bulato / Bayambang National High School
79. Ezrah Kiel M. Villez / Pangasinan National High School
80. Racquel S. Bumadilla / Pangasinan National High School
81. Jeny Pearl Z. Miranda / PHINMA – UPANG College Urdnata
82. Jose Fernan A. Romero / St. Adelaide School – Philippines
83. Angie Q. Regaspi – Sual National High School
84. Nikki C. Baltazar – Joyland School Inc
85. Mareah Wayne A. Maramag – Pangasinan State University
86. Ravian Mhe S. Biton / Alaminos City National High School
87. Ceejay L. Sabangan / Virgen Milagrosa University Foundation
88. Marlette O. Cancino / Irene Rayos Ombac National High School
89. Lalaine G. Camorongan / Malasiqui Agno Valley College
90. Joemely R. Serrano / Pangasinan National High School
91. Ellyza Marie A. Torio / Speaker Eugenio Perez National Agricultural School
92. January Rose F. Ubalde / Speaker Eugenio Perez National Agricultural School
93. Joey A. Caluza / Pangasinan State University
94. Anna Ruth O. Hiquiana / PHINMA University of Pangasinan
95. Lloyd Lorenz S. Panaligan / Perpetual Help College of Pangasinan
96. Dave Ryan G. Paed / Guelew Integrated School
97. Carla Bianca Alcantara / Mangaldan Integrated School
98. Jennifer V. Salvador / Estanza National High School
99. Romalyn A. Fundenara / San Vicente National High School
100. Darwin C. Duque / Speaker Eugenio Perez National Agricultural School
101. Jayric B. Dacanay / Mystical Rose College Science and Technology
102. Aira Marielle R. Guinto / University of Pangasinan
103. John Jameson L. Rosario / Binmaley Catholic School Inc
104. Jireme T. Mangaliag / Virgen Milagrosa University Foundation
105. Jacquelyn M. Ramos / Bued National High School
106. Nerissa A. Ladaga / Bayambang National High School
107. Allieh V. Tiangson / Pangasinan National High School
108. Anjiel D. Cayabyab / Pangasinan State University – Bayambang Campus
109. Reyna Belle P. Biag / Enrico T. Prado National High School
110. Krisha F. David / Bolinao School of Fisheries
111. Christine Joy G. Lomibao/ San Carlos College
112. Raymundo C. Ilan, Jr. / Speaker Eugenio Perez National Agricultural School
113. Mae Joy U. Sedaba / Mangatarem National High School
114. Hemando C. Calugay / Abanon National High School
115. Aljohn S. Parinas / Perpetual Help College of Pangasinan
116. Glenda Aebish D. Tibalao / King Fisher School of Busines and Finance
117. Lykamae M. Valdez / Pangasinan National High School
118. Sheila Mae C. Taban / Pangasinan State University Urdaneta Campus
119. Karen J. Palma / University of Pangasinan
120. Sofia R. Dizon / Pangasinan National High School
121. Hazel Bianca B. Selmo/ Abanon National High School
122. Annalyn F. Barot / Speaker Eugenio Perez National Agricultural School
123. Edward L. Martin / San Pedro Apartado National High School
124. Rica Mae R. Untalan/ Pangasinan National High School
125. Irish Denisse C. Lagman / The Great Plebeian College
126. Camille Joyce B. Arevalo / Bayambang National High School
127. Lorelyn G. Centino / Pangasinan State University – Urdaneta Campus

AUTOMATIC QUALIFIERS PROVINCIAL SCHOLARSHIP PROGRAM (PSP) EXAMINATION

1. John Darryl C. Malicdem / Bayambang National High School
2. Bryan H. Oria / Cipriano P. Primicias National High School
3. Febie Flormata / Urdaneta City National High School
4. Rachel D. Prado / Colegio San Juan De Alaminos
5. Angela Kate F. Dela Pena / San Jacinto National High School
6. Judy Ann C. Castro / San Jacinto National High School
7. Alegria Mae R. Soriano / San Jacinto National High School
8. Rheymark V. Obra / Quezon Memorial Academy
9. June Mariel B. Catungal / Malasiqui National High School
10. Shanadine DC. Doria / Pangasinan National High School
11. Jayrald R. Belen / Pangasinan School of Arts and Trade
12. Mary Fe Grace P. Salinan / Benigno V. Aldana National High School
13. Judy R. Eslabra / Bautista National High School
14. Marvin S. Castro / Speaker Eugenio Perez National Agricultural School
15. Genesis T. De Florencia/ PASS College
16. Maricel DC. Bautista/ Daniel Maramba National High
17. Charlene Gale M. Lee/ UPANG- Phinma
18. Marie Joi B. Madronio / Don Ramon E. Costales Memorial National High School
19. Frances Marella O. Cristobal / Colegio de Dagupan
20. Janelle Mae P. Santos / Colegio de Dagupan
21. Erica N. Dadacay / Mangaldan National High School
22. Cathleen Mae M. Viray / Pangasinan National High School
23. Shiela Mae L. Abache / Urbiztondo National High School
24. Merman B. Padilla / Malasiqui Agno Valley College

page 1 of 5 page 2 of 5  page 4 of 5 page 5 of 5

 

 

Leave a Reply

 

 

Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Monthly Archives